Eaton / Cutler Hammer XTRE10B40AD
Overload Relay Xt Iec Screw Terminals 45 Mm 4NO 120 VDC 10A, Xt Series
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTRE10B40AD.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet9 pages7 years ago
Newark
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTRE10B40AD provided by its distributors.
Eaton Corporation Ctl Rl 10A Fr B 4No 120Vdc
CONTROL RELAY 10A FRAME B 4NO 120VDC COIL
CONTACTOR, 4PST-NO, 120VDC, DIN RAIL; Load Current Inductive:-; Relay Mounting:DIN Rail, Panel; Operating Voltage:-; Contact Configuration:4PST-NO; No. of Poles:4 Pole; Switching Power AC3:-; Switching Current AC1:6A RoHS Compliant: Yes