Eaton / Cutler Hammer XTRE10B22C
Overload Relay, 6 A, 3 W, 415 V@ 50 Hz, 480 V@ 60 Hz
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTRE10B22C.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet13 pages17 years ago
Inventory History
3 month trend:
-100%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTRE10B22C provided by its distributors.
Eaton Corporation Ctl Rl 10A Fr B 2No2Nc 415/50 480/60
Control Relay 10A Frame B 2No2Nc 415/50 480/60 Coil
IEC Control Relay2NO/2NC480VAC16A
IEC CONTROL RELAY,2NO/2NC,415/48
XT IEC Control Relay, Screw terminals, 45 mm - standard Frame size, 2NO-2NC contact configuration, 415V 50 Hz, 480V 60 Hz coil, 10A conventional thermal rating, 6A at 220/230/240V; 4A at 380/400/415V rated operational voltage