Eaton / Cutler Hammer XTPBP16BC1
Xt Manual Motor Protector, 0.16A, 45 Mm Frame Size, Class 10 Trip Type, Pushbutton
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTPBP16BC1.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet8 pages7 years ago
Newark
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTPBP16BC1 provided by its distributors.
Eaton Corporation Mmp Pb Frame B Class 10 01-016A
Manual Mtr Protctr, 0.16A, PushBttn, FrameB
Motor Starter; Power Rating:60W; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Current Rating:0.16A; Release Current Min:0.1A; Terminal Type:Screw; Voltage, AC:690V; Voltage, DC:250V ;RoHS Compliant: Yes