Eaton / Cutler Hammer XTPB016BC1
Module, Motor Protector, For 3-PHASE Motor, 16A, Din Rail, Xt Iec Series
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTPB016BC1.
Newark
Datasheet54 pages17 years ago
Datasheet257 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+17.98%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTPB016BC1 provided by its distributors.
Eaton IEC motor control UL 489 Industrial Miniature Circuit Breakers - Supplementary Protector, 20A, 5-10X /n trip, Two-pole, Standard terminals
Motor Starter; Power Rating:12.5kW; No. of Phases:Three; Mounting Type:DIN Rail; Current Rating:16A; Release Current Min:10A; Terminal Type:Screw; Voltage, AC:690V; Voltage, DC:250V ;RoHS Compliant: Yes
MOTOR STARTER; Supply Voltage Min:200VAC; MOTOR STARTER; Supply Voltage Min:200VAC; Supply Voltage Max:690VAC; No. of Phases:Three Phase; Power Rating:12.5kW; Current Rating:16A; Product Range:-; Operating Temperature Max:55°C; Operating Temperature Min:-25°C