Eaton / Cutler Hammer XTOE020CCS
Overload Relay, 1NC/1NO, 4 A Min current, 20 A Max current
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTOE020CCS.
Newark
Datasheet257 pages9 years ago
Datasheet68 pages14 years ago
3 month trend:
-56.98%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTOE020CCS provided by its distributors.
ELECTRONIC OVERLOAD RELAY, 20A, 4A, CONTACTOR FRAME C; Overload Current Min:4A; Overload Current Max:20A; Coil Voltage DC Max:-; Product Range:- RoHS Compliant: Yes
Eaton C440 electronic overload relay, XT IEC, 4-20A overload range, 45 mm Frame size, NO-NC contact configuration, Direct to contactor mounting, Selectable - 10A, 10, 20, 30 trip type