Eaton / Cutler Hammer XTOB1P6BC1
Eaton Corporation Iec Ovlr Frame B Class 10 1-16A
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTOB1P6BC1.
Newark
Datasheet257 pages9 years ago
Datasheet312 pages17 years ago
3 month trend:
-81.98%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTOB1P6BC1 provided by its distributors.
Eaton XT IEC bimetallic overload relay, 1.0-1.6A overload range, 45 mm Frame size, 1NO-1NC contact configuration, Direct to contactor mounting, used with 7-15A contactor, 10A trip type
Overload Relay; Overload Adjustment Current Min:1A; Overload Adjustment Current Max:1.6A; Mounting Type:Direct; For Use With:Eaton Cutler-Hammer Frame B XT Series 7-15A Contactors; Contacts:DPST-NO/DPST-NC ;RoHS Compliant: Yes