Eaton / Cutler Hammer XTOB150GC1
Overload Relay Xt Iec Bimetallic Relay 120-150A Range 90 1NO-1NC 10A, Xt Series
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTOB150GC1.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet6 pages7 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+123%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTOB150GC1 provided by its distributors.
XTOB150GC1 - Eaton Cutler-Hammer, IEC OVLR Frame G Class 10 120-150A
Overload Relay; Overload Adjustment Current Min:120A; Overload Adjustment Current Max:150A; Mounting Type:Direct; For Use With:Eaton Cutler-Hammer Frame F-G XT Series 150A Contactors; Contacts:DPST-NO/DPST-NC ;RoHS Compliant: Yes