Eaton / Cutler Hammer XTOB016DC1
Overload Relay, 10-16A, D Frame, Thermal Overload, Class 10
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTOB016DC1.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet2 pages4 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-90.99%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTOB016DC1 provided by its distributors.
Eaton XT IEC bimetallic overload relay, 12-16A overload range, 55 mm Frame size, 1NO-1NC contact configuration, Direct mounting, used with 40-72A contactor, 10A trip type
Overload Relay; Overload Adjustment Current Min:10A; Overload Adjustment Current Max:16A; Mounting Type:Direct; For Use With:Eaton Cutler-Hammer Frame D XT Series 40-65A Contactors; Contacts:DPST-NO/DPST-NC ;RoHS Compliant: Yes