Eaton / Cutler Hammer XTCE095FS1A
CONTACTOR; 3 POLE; 95 AMP; FRAME F; 1NO-1NC AUX; 120VAC COIL | Eaton - Cutler Hammer XTCE095FS1A
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTCE095FS1A.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet2 pages4 years ago
Newark
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTCE095FS1A provided by its distributors.
Eaton XT IEC contactor, 95A, Side-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO-1NC, 95A, Frame F, 90 mm, 50-60 Hz, 40, 50, 100, 125 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Contactor, 3Pst-No/Nc, 120V, Panel; Load Current Inductive:-; Relay Mounting:Din Rail, Panel; Operating Voltage:690V; Contact Configuration:3Pst-No, 3Pst-Nc; No. Of Poles:3 Pole; Switching Power Ac3:75Kw; Switching Current Ac1:130A Rohs Compliant: No |Eaton Moeller XTCE095FS1A