Eaton / Cutler Hammer XTCE032C10C
IEC Magnetic Contactor, 1NO, 480V AC, 3 P, Non-Reversing, Screw
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer XTCE032C10C.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet12 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+101%
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer XTCE032C10C provided by its distributors.
CONTACTOR, IEC, 3 POLE, FNVR, 32A, C-FRAME, 1NO, 415/50-480/60 COIL
Eaton XT IEC contactor, 32A, 412 Vac 50 Hz, 480 Vac 60 Hz, 1NO, 32A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor