Eaton / Cutler Hammer WMZS1C30
Circuit Breaker, 1-P, 30A/480V, C, 480Y/277VAC, UL1077 Recognized, 10KAIC@480V, DIN Mount
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton / Cutler Hammer WMZS1C30.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet16 pages14 years ago
element14
Descriptions
Descriptions of Eaton / Cutler Hammer WMZS1C30 provided by its distributors.
Supplementary Thermal Magnetic Breaker 30 A 1P -
CIRCUIT BREAKER, THERMAL MAG, 1P, 30A; Voltage Rating VDC:48V; Voltage Rating VAC:277V; Current Rating:30A; No. of Poles:1; Circuit Breaker Mounting:DIN Rail; Actuator Style:Toggle; Series:WMZS; Tripping Characteristic:C