Diotec TGL41-180A
SMD TVS diode, Unidirectional, 400 W, 154 V, DO-213AB, TGL41-180A
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diotec TGL41-180A.
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Diotec TGL41-180A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginGermany
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code85411000
Introduction Date2000-05-29
Descriptions
Descriptions of Diotec TGL41-180A provided by its distributors.
TVS, Melf, 150°C, 400W, 154V, Unidir
TVS DIODE, UNIDIR, 246V, DO-213AB ROHS COMPLIANT: YES
TRANSIL UNI 0,4KW 180V Melf RoHSconf