Diodes Inc. SMCJ6.5CA-13-F
SMCJ Series 6.5 V 1500 W SMT Bi-Directional Transient Voltage Suppressor - SMC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. SMCJ6.5CA-13-F.
HQonline
Datasheet6 pages11 years ago
TME
Diodes Inc SCT
Inventory History
3 month trend:
-5.25%
CAD Models
Download Diodes Inc. SMCJ6.5CA-13-F symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2002-08-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
BournsSMCJ5.0CA
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 5V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
BournsSMCJ7.0CA
DO-214AB SMC SMCJ 1 Surface Mount Zener Tvs Diode 8.95V 5muA 1.5kW -55C~150C TJ
LittelfuseSMCJ8.0CA
SMCJ Series 1500 W 8 V Surface Mount Bi-Directional TVS Diode - DO-214AB
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 75V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
DO-214AB SMC 1 Surface Mount 1 Zener Tvs Diode 8.2V 125A 1500W 1.5kW -55C~175C TJ
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 8V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. SMCJ6.5CA-13-F provided by its distributors.
133.9A 1.5kW 11.2V 7.22V 6.5V SMC(DO-214AB) ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 6.5V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon
Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 1500W 2-Pin DO-214AB T/R
1500W Surface Mount Transient Voltage Suppressor, 500µA, 6.5V
Diodes Inc SCT
ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W 6.5V