Diodes Inc. SBR2U30SA-13
Schottky Diode, 30V, 2A, Do-214Ac-2 Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. SBR2U30SA-13
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. SBR2U30SA-13.
IHS
Datasheet5 pages14 years ago
3 month trend:
-14.92%
CAD Models
Download Diodes Inc. SBR2U30SA-13 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2008-03-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 1.5A, 20V V(RRM), Silicon, DO-214AC
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 2A, 40V V(RRM), Silicon, DO-214AC
Diodes Inc.B220A-13-F
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 2A, 20V V(RRM), Silicon
Diodes Inc.B240A-13-F
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 2A, 40V V(RRM), Silicon
Diodes Inc.B230A-13-F
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 2A, 30V V(RRM), Silicon, DO-214AC
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 1.5A, 45V V(RRM), Silicon, DO-214AC
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. SBR2U30SA-13 provided by its distributors.
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 2A, 30V V(RRM), Silicon
Rectifier Diode Super Barrier Rectifier 30V 2A 2-Pin SMA T/R
Schottky Rectifier, 30 V, 2 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 400 mV
30V 30A 500¦ÌA 2A SMA(DO-214AC) 4.6mm*2.92mm*2.1mm
SCHOTTKY DIODE, 30V, 2A, DO-214AC-2;