Digi International XB3-24AUM
Xbee3 Pro, 2.4 Ghz, 802.15.4, U.fl Ant Rohs Compliant: Yes |Digi International XB3-24AUM
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Digi International XB3-24AUM.
IHS
Datasheet3 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
-13.79%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginCambodia
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992.C
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8517.62.00.90
Introduction Date2020-11-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Digi International XB3-24AUM provided by its distributors.
ZigBee RF Module, IEEE 802.15.4, 2.4GHz to 2.4835GHz, I2C, SPI, UART, U.FL Connector
DSSS 17mA 135mA 250Kbps -103dBm Antenna Not Included,U.FL SMD-34P
802.15.4 SOC 2400MHz 1000Kbps 34-Pin SMD Module