Infineon CY8C24223A-24SXIT
CY8C24223A Series 4 kB Flash 256 Byte RAM 24 MHz 8-Bit PSoC®1 - SOIC-20
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY8C24223A-24SXIT.
IHS
Datasheet71 pages9 years ago
Upverter
SHENGYU ELECTRONICS
Future Electronics
Arrow Electronics
CAD Models
Download Infineon CY8C24223A-24SXIT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeNone
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2004-06-23
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2020-09-30
LTD Date2021-03-29
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Infineon CY8C24223A-24SXIT.
Related Parts
MCU 8-bit CY8Cxxx M8C Harvard 16KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SOIC T/R
CYPRESS SEMICONDUCTOR - CY8C21223-24SXI - MICROCONTROLLER MCU, 8 BIT, PSOC1, 24MHZ, SOIC-16
MCU 8-bit CY8Cxxx M8C 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 16-Pin SOIC T/R
Descriptions
Descriptions of Infineon CY8C24223A-24SXIT provided by its distributors.
MCU 8-bit CY8Cxxx M8C 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 20-Pin SOIC T/R