CW Industries CWR-130-16-0002
Conn IDC Connector HDR 16 POS IDT Cable Mount
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Peerless ElectronicsCWR-130-16-00020
3h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for CW Industries CWR-130-16-0002.
IHS
Datasheet2 pages25 years ago
Master Electronics
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Descriptions
Descriptions of CW Industries CWR-130-16-0002 provided by its distributors.
Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Right Angle, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Fcc Retnn Dvc, Blue Insulator
CWR-130-16-0002, CW Industries
CWR-130-16-0002, M83503/6-02, CW Industries, 16 pin DIP connector with standard tail lengths (.175"), and 50μ in. gold over 50μ in. nickel contacts. Mil-DTL-83503/6 approved. Military spec equivalent part # M83503/6-02.