CUI Inc PCSA1-S12-S15-S
PCSA1-S Series 1 W 12 V Input 15 V Output Isolated DC/DC Converter - SIP-4
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for CUI Inc PCSA1-S12-S15-S.
IHS
Datasheet8 pages4 years ago
CUI Inc
Electro Sonic
Sager Electronics
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-7.81%
CAD Models
Download CUI Inc PCSA1-S12-S15-S symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Related Parts
PDM1-S Series 1 W 12 Vin 15 Vout Isolated DC/DC Converter
PDS1 Series 1 W 15 VDC 67 mA Single Output DC-DC Isolated Converter
PEM1 Series 1 W 15 VDC 67 mA Single Output DC-DC Isolated Converter
Traco PowerTMA 1212S
1 WATT DC/DC CONVERTERS DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 1W, Hybrid
Traco PowerTME 1215S
1 Watt DC/DC converter, industrial, ±10% input, unregulated, encapsulated, SIP-4 package
Traco PowerTME 1212S
Descriptions
Descriptions of CUI Inc PCSA1-S12-S15-S provided by its distributors.
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 15V 0.067A 1W 4-Pin SIP Module Tube
15 Vdc, 0.067 A, 1 W, 10.8~13.2 Vdc Input Range
Isolated DC/DC Converters - Through Hole 10.8-13.2Vin 15Vout 67mA 1W Iso SIP
DC-DC Unregulated Power Supply Module, 1 Output, 1W, Hybrid