Cosel EAC-16-472
Power Line Filter EMI/EMC 60Hz 16A 250VAC/250VDC Terminal Block Chassis Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cosel EAC-16-472.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Sager Power Systems
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+46.27%
Supply Chain
Introduction Date2011-06-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Cosel EAC-16-472 provided by its distributors.
Small,common mode noise filters in 150kHz to 1MHz (1-Stage filter)
POWER LINE FILTER, 1-STAGE, 16A, 250V ROHS COMPLIANT: YES
Single Phase EMI Filter, 250V, 60HzHz
Power supply noise filter 250VAC 16A
RS APAC
NOISE FILTER 16A SINGLE PHASE EAC SERIES