Cornell Dubilier FCP0805H471G-J1
Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 50V, 2% +Tol, 2% -Tol, 0.00047uF, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier FCP0805H471G-J1.
IHS
3 month trend:
+0.00%
Introduction Date2002-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicECHU1H471GX5
Film Capacitor, Polyphenylene Sulfide, 50V, 2% +Tol, 2% -Tol, 0.00047uF, Surface Mount, 0805
PanasonicECH-U1H471GB5
PanasonicECH-U1H471JX5
Capacitor;ECHU,SMD,Stack Met PPS Film Cap,50VDC,0.00047uF,5%,0820,Cut Tape
PanasonicECH-U1H471JB5
ECHU, SMD, Stack Met PPS Film Cap 50VDC, 0.00047uF, 5%, 0805, T&R
PanasonicECH-U1C471GX5
Capacitor;ECHU,SMD,Stack Met PPS Film Cap,16VDC,0.00047uF,2%,0603,Cut Tape
PanasonicECH-U1C471JX5
Capacitor;ECHU,SMD,Stack Met PPS Film Cap,16VDC,0.00047uF,5%,0603,Cut Tape
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier FCP0805H471G-J1 provided by its distributors.
0805 (2012Metric) FILM CAPACITOR FCP 50V 470pF ±2% 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
SMT-FILM CHIP, 0.00047 Cap, 50V | Cornell-Dubilier FCP0805H471G-J1
Cap Film 470pF 50V PPS 2% (2 X 1.25 X 0.9mm) Stacked 125C T/R
Capacitor Pps Film 470Pf, 50V, 10%, 0805, Full Reel; Dielectric Type:Metallized Pps Stacked; Capacitor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Capacitance:470Pf; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage(Ac):-; Voltage(Dc):50V; Lead Spacing:- Rohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier FCP0805H471G-J1