Cornell Dubilier EDC334Z5R5C
Cap Supercap 0.33F 5.5V -20% to 80% (13.5 X 7mm) Radial Stacked Coin 5mm 75 Ohm 1000h 70C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier EDC334Z5R5C.
3 month trend:
-5.34%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier EDC334Z5R5C provided by its distributors.
Electric Double Layer Capacitor, 5.5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 330000uF, Through Hole Mount
330mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 75Ohm 1kHz 1000 Hrs 70C
70 ºC Long Life Electric Double Layer Supercapacitor 0.33µF 5.5V
Supercapacitor, 0.33F, 5.5V, 70C | Cornell-Dubilier EDC334Z5R5C
330mF 5.5V -20%~80% 1000h@ 70¡ãC 5.5V 75¦¸@ 1kHz 13.5mm*7mm
Supercapacitors / Ultracapacitors 0.33F 5.5V 70C