Cornell Dubilier EDC224Z5R5C
Cap Supercap 0.22F 5.5V -20% to 80% (13.5 X 7mm) Radial Stacked Coin 5mm 75 Ohm 1000h 70C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier EDC224Z5R5C.
3 month trend:
-3.04%
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier EDC224Z5R5C provided by its distributors.
Electric Double Layer Capacitor, 5.5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 220000uF, Through Hole Mount
EDC Radial Can electric double layer capacitor 0.531Dia 13.50mm -20% +80% 220mF 5.5V
70 ºC Long Life Electric Double Layer Supercapacitor 0.22µF 5.5V
Supercapacitor, 0.22F, 5.5V, 70C | Cornell-Dubilier EDC224Z5R5C
220mF 5.5V -20%~80% 1000h@ 70¡ãC 5.5V 75¦¸@ 1kHz 13.5mm*7mm
Supercapacitors / Ultracapacitors 0.22F 5.5V 70C
Supercapacitor, 0.22F, 5.5V; Capacitance:0.22F; Voltage(Dc):5.5V; Capacitor Terminals:Pc Pin; Capacitance Tolerance:-20%, +80%; Lead Spacing:5Mm; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 70°C; Capacitor Case/Package:Coin; Esr:75Ohm Rohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier EDC224Z5R5C