Cornell Dubilier DSF505Q6R0JBG
DSF 3Volt SuperCapacitor, 6Vdc, 9.4A, 6.91mL, 5.0F, 6VDC
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier DSF505Q6R0JBG.
New Yorker Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-38.29%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Introduction Date2020-09-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier DSF505Q6R0JBG provided by its distributors.
5F 6V -10%~30% 1000h@ 65¡ãC 100m¦¸@ 1kHz 21mm*11mm*33mm
Supercapacitors / Ultracapacitors 5F 6.0V 11*21*32
Electric Double Layer Capacitor, Electric Double Layer, 6V, 30% +Tol, 10% -Tol, 5000000uF, Through Hole Mount
SUPER CAP/IC6V | Cornell-Dubilier DSF505Q6R0JBG
Cap Supercap 5F 6V -10% to 30% ( 21 X 11 X 32mm ) Radial Aluminum Rectangular Can 15.5mm 40uA 0.1 Ohm 1000h 85C
SUPER CAPACITOR, 5F, 6V, RADIAL; Capacit; SUPER CAPACITOR, 5F, 6V, RADIAL; Capacitance: 5F; Voltage(DC): 6V; Capacitor Terminals: PC Pin; Capacitance Tolerance: -10%, +30%; Lead Spacing: 15.5mm; Lifetime @ Temperature: 1000 ho