Cornell Dubilier DSF255Q6R0JBE
DSF 3Volt SuperCapacitor, 6Vdc, 4.5A, 4.97mL, 2.5F, 6VDC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier DSF255Q6R0JBE.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
New Yorker Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Introduction Date2020-09-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier DSF255Q6R0JBE provided by its distributors.
Supercapacitors / Ultracapacitors 2.5F 6.0V 11*21*23
Electric Double Layer Capacitor, Electric Double Layer, 6V, 30% +Tol, 10% -Tol, 2500000uF, Through Hole Mount
SUPER CAP/IC6V | Cornell-Dubilier DSF255Q6R0JBE
Cap Supercap 2.5F 6V -10% to 30% ( 21 X 11 X 22mm ) Radial Aluminum Rectangular Can 15.5mm 18uA 0.16 Ohm 1000h 85C
CAPACITOR 2.5F -10%, +30% 6V TH
SUPER CAPACITOR, 2.5F, 6V, RADIAL; Capac; SUPER CAPACITOR, 2.5F, 6V, RADIAL; Capacitance: 2.5F; Voltage(DC): 6V; Capacitor Terminals: PC Pin; Capacitance Tolerance: -10%, +30%; Lead Spacing: 15.5mm; Lifetime @ Temperature: 100