Cornell Dubilier 380LQ123M035K012
Capacitors, Aluminum Electrolytic, Snap In 12000uF 35V 20% | Cornell-Dubilier 380LQ123M035K012
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier 380LQ123M035K012.
Master Electronics
Datasheet10 pages4 years ago
New Yorker Electronics
Electro Sonic
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-18.52%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2004-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKMH250VNN123MP45T
Cap Aluminum Lytic 12000uF 25V 20%( 22 X 45mm) Snap-In 10mm 0.041 Ohm 2690mA 2000h 105C
PanasonicECE-C1HA123EA
Cap Aluminum 12000uF 50V 20% (35 X 45mm) Snap-In 10mm 0.028 Ohm 4500mA 3000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier 380LQ123M035K012 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 12000uF, Through Hole Mount
380LQ ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.181Dia 30.00mm ±20% 12000muF 35V
Aluminum Electrolytic Capacitor 12000Uf 35V 20%, Snap-In; Capacitance:12000Μf; Voltage(Dc):35V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar Rohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier 380LQ123M035K012