Cooper Industries SD3812-221-R
Ind Power Shielded Wirewound 220uH 15% 100KHz Ferrite 160mA 1515 T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cooper Industries SD3812-221-R.
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2017-04-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2015-05-31
LTD Date2015-07-31
Descriptions
Descriptions of Cooper Industries SD3812-221-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 220uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
FIXED IND 220UH 160MA 7.585 OHM
Inductor; Inductor Type:Power; Series:SD38; Inductance:220µH; Inductance Tolerance:± 15%; DC Resistance Max:7.585ohm; DC Current Rating:0.16Arms; Package/Case:PCB Surface Mount; Core Material:Ferrite; Current, It rms:0.16A ;RoHS Compliant: Yes