Cooper Industries PB-5R0V474
Electric Double Layer Capacitor, 5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 470000uF, Through Hole Mount, 6835
Obsolete
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cooper Industries PB-5R0V474.
IHS
Datasheet2 pages20 years ago
Newark
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Cooper Industries PB-5R0V474 provided by its distributors.
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
CAPACITOR SUPER, 0.47F, 5V; Length/Height, External:22mm; Termination Type:Radial Leaded; Working Voltage, DC:5V; Leaded Process Compatible:Yes; Package / Case:Vertical ;RoHS Compliant: Yes