Coilcraft SER8052-802MEC
General Purpose Inductor, 8uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 3534
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft SER8052-802MEC.
IHS
Datasheet3 pages2 years ago
Farnell
Newark
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-19.32%
CAD Models
Download Coilcraft SER8052-802MEC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-08-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 10.5A 0.0155Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Iron 11A 0.0155Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik7443330820
POWER-CHOKE WE-HCC 1090 (Ferrite) | FIXED IND 8.2UH 11.5A 13.2 MOHM
CoilcraftSPT44L-792MLD
General Purpose Inductor, 7.9uH, 20%, 1 Element, Powered Iron-Core, SMD, 6159
CoilcraftSPT44L-792MLB
Inductor Power Shielded Wirewound 7.8uH 20% 100KHz Iron 10A 0.0205Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft SER8052-802MEC provided by its distributors.
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead 8504.50.80.00 Fixed Inductor 85C 43MHz 14.33mOhm 8muH
Surface Mount Power Inductor, SER80xx Series, 8 H, 20%, Shielded, 0.01433 ohm, 6.31 A RoHS Compliant: Yes
Power inductor, 20% tol, SMT, RoHS, halogen-free
INDUCTOR, 8UH, 6.31A, 20%, PWR, 43MHZ; Inductance: 8µH; RMS Current (Irms): 6.31A; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): 2.9A; Product Range: SER80xx Series; Power Inductor Case: 8.8mm x 8.5mm x 5.2mm; DC Resistance Max: 0.01433ohm; Inductance Tolerance: ± 20%; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Self Resonant Frequency Min: 43MHz