Coilcraft DT1608C-473MLC
General Purpose Inductor, 47uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2618
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft DT1608C-473MLC.
IHS
Datasheet2 pages8 years ago
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
+96.58%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-05-05
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft DT1608C-473MLC provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 20% tol, SMT, RoHS
GENERAL PURPOSE INDUCTOR Non-RoHS Compliant WRAPAROUND DUAL ENDED fixed air core inductor 85C 17MHz 0.3Ohm 47μH
Power Inductors - SMD 1 Element 47uH 20% Shielded