Coilcraft 0805AF-682XJRB
General Purpose Inductor, 6.8uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Fly-Wing Technology0805AF-682XJRB2,387
1d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805AF-682XJRB.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,387
Authorized Distributors
0
Inductance
6.8 µH
6.8 µH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
240 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.9 Ω
1.9 Ω
Q Factor
18
Test Frequency
7.9 MHz
7.9 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-12-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
General Purpose Inductor, 6.8uH, 5%, 1 Element, Ceramic-ferrite-Core, SMD, 0805
General Purpose Inductor, 6.8uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1210
Inductor RF Wirewound 6.8uH 5% 7.9MHz 20Q-Factor Ceramic 0.2A 7.7Ohm DCR 1008 T/R
RF inductor, ferrite core, 5% tol, SMT, RoHS
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 6.8uH 5% 7.96MHz 50Q-Factor 285mA 1.2Ohm DCR 1812 T/R
Ind Chip Molded Bobbin Core 6.8uH 5% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 285mA 1812 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805AF-682XJRB provided by its distributors.
RF inductor, ferrite core, 5% tol, SMT, RoHS, halogen free
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND fixed air core inductor 85C 37MHz 1.9Ohm 6.8muH
INDUCTOR, 6.8UH, 5%, 37MHZ, RF, SMD
INDUCTOR, RF, 6.8UH, 5%, 37MHZ, SMD; Product Range:0805AF Series; Inductance:6.8 H; Inductance Tolerance: 5%; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Self Resonant Frequency Min:37MHz; DC Resistance Max:1.9ohm; DC Current ;RoHS Compliant: Yes