Coilcraft 0603LS-682XJLB
RF inductor, ferrite core, 5% tol, SMT, RoHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0603LS-682XJLB.
IHS
Datasheet2 pages5 years ago
Datasheet2 pages5 years ago
Coilcraft Direct
Newark
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Singapore, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-05-02
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-07-02
LTD Date2021-12-31
Related Parts
General Purpose Inductor, 6.8uH, 5%, 1 Element, Ceramic-ferrite-Core, SMD, 0805
General Purpose Inductor, 6.8uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
General Purpose Inductor, 6.8uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1812
TAIYO YUDENLBM2016T6R8J
Inductor RF Wirewound 6.8uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 0.24A 1.261Ohm DCR 0806 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 6.8uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 165mA 2.7Ohm DCR 1008 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 6.8uH 5% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 165mA 2.7Ohm DCR 1008 Blister T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0603LS-682XJLB provided by its distributors.
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND Fixed Inductor 85C 31MHz 3.1Ohm 6.8muH
Ferrite Bead, 1 Function(s), 2 Pin(s)
INDUCTOR, RF, 6.8UH, 5%, 31MHZ, SMD
INDUCTOR, RF, 6.8UH, 5%, 31MHZ, SMD; Product Range:0603LS Series; Inductance:6.8 H; Inductance Tolerance: 5%; High Frequency Inductor Case:0603 [1608 Metric]; Self Resonant Frequency Min:31MHz; DC Resistance Max:3.1ohm; DC Current ;RoHS Compliant: Yes