Coilcraft 0402CS-6N8XJLW
General Purpose Inductor, 0.0068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402CS-6N8XJLW.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-12-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-07-02
LTD Date2021-12-31
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.0068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Inductor RF Wirewound 0.0068uH 5% 250MHz 29Q-Factor Ceramic 0.7A 0.095Ohm DCR 0603 T/R
Ind High Current Wirewound 6.8nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 1.4A 0402 T/R
General Purpose Inductor, 0.0068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Inductor RF Wirewound 0.0062uH 5% 250MHz 23Q-Factor Ceramic 0.76A 0.083Ohm DCR 0402 T/R
Wurth Elektronik744765062A
Rf Inductor, 6.2Nh, Ceramic, 0.76A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 744765062A
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402CS-6N8XJLW provided by its distributors.
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.0068uH 5% 250MHz 63Q-Factor Ceramic 0.68A 0.083Ohm DCR 0402 Automotive T/R
IND FIXED UNSHLD 6.8NH 5% 0402 SMD
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Chip Inductor 6.8nH 0402 ±5% SMD