Carling Technologies LT-1584-611-012
Switch; Toggle; Illuminated Actuator ; LT Series | Carling Technologies LT-1584-611-012
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Carling Technologies LT-1584-611-012.
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.65
Introduction Date2017-01-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Carling TechnologiesLT-1511-115-012
Switch; Toggle; SPST; ON-NONE-OFF; Illum Actuator; RED-CLEAR-CLEAR; 12V; 15A; 125VAC; QC
Carling TechnologiesLT-1541-601-012
Switch Toggle ON None ON SPDT Lighted Lever Quick Conn 15A 250VAC 28VDC 559.27VA Panel Mount with Threads
Switch Toggle ON OFF ON SPDT Lighted Lever Quick Conn 15A 250VAC 28VDC 559.27VA Panel Mount with Threads
Descriptions
Descriptions of Carling Technologies LT-1584-611-012 provided by its distributors.
Switch Toggle (ON) OFF (ON) SPDT Lighted Toggle Quick Conn 15A 250VAC 28VDC 559.27VA Panel Mount with Threads
Toggle Switch, SPDT, (on)-off-(on), Latched, 15A, 28VDC, Screw Terminal, Snapkap Type Actuator, Panel Mount
Mom-Off-Mom 100000Cycles 28V 125V 18.16mm , 34.92mm*60.4mm