Bulgin MC25LOSRG
Switch Push Button OFF ON DPDT Flush Round Button 0.01A 12VDC Latching Panel Mount Wire Lead Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bulgin MC25LOSRG.
Master Electronics
Datasheet6 pages10 years ago
Electro Sonic
TME
Inventory History
3 month trend:
-2.23%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bulgin MC25LOSRG provided by its distributors.
CAPACITIVE SWITCH, 25 MM, STAINLESS STEEL , NATURAL ,RED & GREEN LED , 12 VDC
Illuminated Capacitive Switch 10 mA 12 VDC 1NO IK10/IP68/IP69K
Capacitive switch 25 mm Normally Open Stainles
SW CAPACITIVE SPST-NO 10MA 12V
Capacitive Sw, Dpdt, 0.01A, 12V, Grn/red; Contact Configuration:spst-No; Actuator / Cap Colour:natural; Product Range:mc Series; Switch Operation:off-On; Illumination Colour:green, Red; Switch Terminals:wire Leaded; Contact Current Rohs Compliant: Yes