Bulgin MC25LCBGR
Switch Push Button ON OFF DPDT Flush Round Button 0.01A 12VDC Latching Panel Mount Wire Lead Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bulgin MC25LCBGR.
Master Electronics
Datasheet6 pages10 years ago
Electro Sonic
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2024-12-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bulgin MC25LCBGR provided by its distributors.
CAPACITIVE SWITCH, 25 MM, ALUMINUM, BLACK ANODISED, GREEN & RED LED, 12 VD
Capacitive switch, 25 mm, Normally Close
RS APAC
SW CAPACITIVE SPST-NC 10MA 12V
CAP SWT 25MM NC ALU B-ANON G/R
Capacitive Sw, Dpdt, 0.01A, 12V, Grn/red; Contact Configuration:spst-Nc; Actuator / Cap Colour:black; Product Range:mc Series; Switch Operation:on-Off; Illumination Colour:green, Red; Switch Terminals:wire Leaded; Contact Current Rohs Compliant: Yes