Broadcom HSM8-C350
Infrared Emitter 850nm 350mA 13mW/sr 1.8V 2-Pin Top Mount T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HSM8-C350.
IHS
Datasheet8 pages9 years ago
Inventory History
3 month trend:
-63.94%
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.20.00
Introduction Date2019-08-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-07-12
LTD Date2026-01-12
Descriptions
Descriptions of Broadcom HSM8-C350 provided by its distributors.