Broadcom HCPL-0661-500E
Optocoupler, Digital Output, 2 Channel, 3.75 kV, 10 Mbaud, SOIC, 8 Pins
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HCPL-0661-500E.
IHS
Datasheet30 pages9 years ago
Newark
Arrow Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-27.25%
CAD Models
Download Broadcom HCPL-0661-500E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
Stock
77,801
Number of Channels
2
Rise Time
24 ns
24 ns
Fall Time
10 ns
10 ns
Output Voltage
7 V
Output Current
50 mA
50 mA
50 mA
Forward Voltage
1.5 V
1.75 V
1.75 V
Forward Current
15 mA
15 mA
15 mA
Introduction Date1993-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
VishayVO0630T
OPTOISO 4KV 2CH OPEN DRAIN 8SOIC / Optocoupler Logic-Out Open Drain DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC
VishayVO0631T
VO0631T Series Dual Channel 7 V 4000 Vrms High Speed Optocoupler - SOIC-8
VishaySFH6757T
Optocoupler Logic-Out Open Drain DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC N T/R
Descriptions
Descriptions of Broadcom HCPL-0661-500E provided by its distributors.
Logic-Gate-Output Optocoupler,1-CHANNEL,3.75kV ISOLATION,SO ;RoHS Compliant: Yes
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO / Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC T/R
Logic IC Output Optocoupler, 2-Channel, 2-Element, 3750V Isolation, 10MBps
OPTOCOUPLER, DIGITAL, 3.75KV, SOIC-8; No. of Channels: 2 Channel; Isolation Voltage: 3.75kV; Data Rate: 10Mbaud; Optocoupler Case Style: SOIC; No. of Pins: 8Pins; Product Range: -; SVHC: No SVHC (12-Jan-2017); No. of Channels: 2