Bourns SRU6013-1R5Y
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 3A 0.04Ohm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRU6013-1R5Y.
IHS
Datasheet3 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.05%
CAD Models
Download Bourns SRU6013-1R5Y symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2007-03-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 3.1A 0.032Ohm DCR 1515 T/R
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 13Q-Factor Ferrite 3.2A 0.031Ohm DCR 2020 T/R