Bourns SRP6060FA-4R7M
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Metal Alloy Powder 11A 0.0144Ohm DCR Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP6060FA-4R7M.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Master Electronics
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Bourns SRP6060FA-4R7M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP6060FA-4R7M provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 2625
AEC-Q200 Shielded SMD Power Inductor, 4.7uH, 11A, 24MHz, 14.4mOhm
FIXED IND 4.7UH 11A 14.4MOHM SMD
100KHz 24MHz 10.5A 11A 4.7¦ÌH 14.4m¦¸ ¡À20% , 6.6mm*6.4mm*6mm
SRP6060FA Nonstandard 0.260Lx0.252W 6.60mmx6.40mm 4.7muH
IND,6.6X6.4X5.8MM,4.7UH,20%,11A, SHD, SMD
8A 4.7uH ±20% 10.5A SMD,6.4x6.6mm Power Inductors ROHS
Power choke, SMD 6060, 4.7 µH, SRP6060FA-4R7M
Inductor, Shld, 4.7Uh, 11A, Aec-Q200; Inductance:4.7Μh; Rms Current (Irms):11A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10.5A; Product Range:Srp6060Fa Series; Power Inductor Case:6.6Mm X 6.4Mm X 5.8Mm; Dc Resistancerohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP6060FA-4R7M