Bourns SRP6050CA-3R3M
Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100kHz Metal Alloy 11A (6.6 X 6.4 X 4.8mm) T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP6050CA-3R3M.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
3 month trend:
-49.37%
CAD Models
Download Bourns SRP6050CA-3R3M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP6050CA-3R3M provided by its distributors.
Avnet Japan
General Purpose Inductor, 3.3uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 2625
FIXED IND 3.3UH 11A 12.5MOHM SMD
100KHz 25MHz 12.5A 11A 3.3¦ÌH 12.5m¦¸ ¡À20% 6050 6.6mm*6.4mm*5mm
8.5A 3.3uH ±20% 12.5A SMD,6.4x6.6mm Power Inductors ROHS
SRP6050CA Nonstandard 0.260Lx0.252W 6.60mmx6.40mm 3.3muH
IND,6.6X6.4X4.8MM,3.3UH,20%,11A, SHD, SMD
Inductor, 3.3Uh, Shielded, 11A; Inductance:3.3Μh; Rms Current (Irms):11A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):12.5A; Product Range:Srp6050Ca Series; Inductor Case/Package:-; Dc Resistance Max:0.0125Ohm Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP6050CA-3R3M