Bourns SRP5050FA-5R6M
ROHS3Compliant Wirewound Active e3 fixed air core inductor -55C~155C 20MHz 24.2mOhm Max 5.6muH
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP5050FA-5R6M.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Farnell
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.83%
CAD Models
Download Bourns SRP5050FA-5R6M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2019-05-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP5050FA-5R6M provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 5.6uH, 20%, 1 Element, Metal Alloy Powder-Core, SMD, 2221
Inductor Power Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz Metal Alloy Powder 7.2A 0.0242Ohm DCR Automotive AEC-Q200 T/R
Inductor Shielded 5.6uH 20% 20MHz Automotive 2-Pin Surface Mount
Avnet Japan
SMD Shielded Power Inductor, 5.6uH, 7.2A, 20MHz, 24.2mOhm
100KHz 20MHz 8.6A 7.2A 5.6¦ÌH 24.2m¦¸ ¡À20% 5050 , 5.5mm*5.3mm*5mm
FIXED IND 5.6UH 7.2A 24.2MOHM SM
INDUCTOR,5.5X5.3X4.8MM,5.6UH20%,7.2A, SHD, SMD
5.3A 5.6uH ±20% 8.6A SMD,5.3x5.5mm Power Inductors ROHS
Inductor, 5.6Uh, Shielded, 7.2A; Inductance:5.6Μh; Rms Current (Irms):7.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):8.6A; Product Range:Srp5050Fa Series; Inductor Case/Package:-; Dc Resistance Max:0.0242Ohm Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP5050FA-5R6M