Bourns SRP3212A-3R3M
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100kHz 5Q-Factor Metal Composite 3.1A T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP3212A-3R3M.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
+11.59%
CAD Models
Download Bourns SRP3212A-3R3M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP3212A-3R3M provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 3.3uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 1210
Power Inductor, 3.3Uh, Shielded, 3.1A Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP3212A-3R3M