Bourns SRP3020TA-2R2M
General Purpose Inductor, 2.2uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 1413
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP3020TA-2R2M.
IHS
Datasheet5 pages6 years ago
JRH Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+25.50%
CAD Models
Download Bourns SRP3020TA-2R2M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP3020TA-2R2M provided by its distributors.
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 10Q-Factor Metal Alloy Powder 3.5A 0.075Ohm DCR Automotive AEC-Q200 T/R
AEC-Q200 Shielded SMD Power Inductor, 2.2uH, 3.5A, 45MHz, 75mOhm
100KHz 45MHz 3.7A 3.5A 10@100kHz 2.2¦ÌH 75m¦¸ ¡À20% 2-SMD 3.5mm*3.2mm*2mm
FIXED IND 2.2UH 3.5A 75 MOHM SMD
IND,3.5X3.2X1.8MM,2.2UH,20%,3.5A, SHD, SMD
3.5A 2.2uH ±20% 3.7A SMD,3.2x3.5mm Power Inductors ROHS
SRP3020TA 2-SMD 0.138Lx0.126W 3.50mmx3.20mm 2.2muH
Inductor, 2.2Uh, Shielded, 3.5A; Inductance:2.2Μh; Rms Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.7A; Product Range:Srp3020Ta Series; Inductor Case/Package:-; Dc Resistance Max:0.075Ohm Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP3020TA-2R2M