Bourns SRP1205-1R0Y
Ind Power Shielded Wirewound 1uH 25% 100KHz Ferrite 14A T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP1205-1R0Y.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Master Electronics
CAD Models
Download Bourns SRP1205-1R0Y symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2006-05-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-08-28
LTD Date2021-02-28
Related Parts
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Carbonyl Powder-Core, SMD, 4339
Wurth Elektronik7443340100
POWER-CHOKE WE-HCC 8070 (Ferrite) | FIXED IND 1UH 17A 2.95 MOHM SMD
Wurth Elektronik74437368010
FIXED IND 1UH 14.5A 0.0033OHM SM
WE-HCI SMD Flat Wire High Current Inductor | FIXED IND 1UH 16A 3.3 MOHM SMD
Ind Power Shielded Wirewound 1uH ±20% 100kHz 10 Q-Factor Carbonyl Powder 15A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 30% 100KHz Ferrite 14.4A 0.00336Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP1205-1R0Y provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 25%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4949
FIXED IND 1UH 14A 3.4 MOHM SMD
Ind12.5X12.5X1.9Mm,1.25Uh25%14A,shdsmd / Tape & Reel - 13" Reel
±25% SMD-3P,12.5x12.5mm Power Inductors ROHS