Bourns SRN8040TA-6R8M
Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 1MHz 15Q-Factor Ferrite 5.1A T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN8040TA-6R8M.
Farnell
Datasheet4 pages6 years ago
JRH Electronics
3 month trend:
+48.11%
CAD Models
Download Bourns SRN8040TA-6R8M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
3DDownload
Ultra Librarian
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 3.5A 0.015Ohm DCR T/R
CoilcraftDR0608-682L
General Purpose Inductor, 6.8uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core