Bourns SRN5040TA-220M
General Purpose Inductor, 22uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1919
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN5040TA-220M.
3 month trend:
-0.95%
CAD Models
Download Bourns SRN5040TA-220M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2018-09-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRN5040TA-220M provided by its distributors.
Ind Power Wirewound 22uH 20% Ferrite Core T/R
Avnet Japan
Fixed Inductor Nonstandard 22µH ±20% 1.5A 123mΩ 16MHz 15@100kHz
AEC-Q200 Semi-Shielded SMD Power Inductor, 22uH, 1.5A, 16MHz, 147.6mOhm
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 1.5A 0.123Ohm DCR 2020 Automotive AEC-Q200 T/R
Inductor, Aec-Q200, Semi-Shld, 22Uh/1.5A; Inductance:22Μh; Rms Current (Irms):1.5A; Inductor Construction:Semishielded; Saturation Current (Isat):1.62A; Product Range:Srn5040Ta Series; Power Inductor Case:4.95Mm X 4.95Mm X 3.8Mm; Dc Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRN5040TA-220M