Bourns SRN5040TA-101K
General Purpose Inductor, 100uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1919
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN5040TA-101K.
IHS
Datasheet5 pages7 years ago
JRH Electronics
Burklin Elektronik
3 month trend:
+12.36%
CAD Models
Download Bourns SRN5040TA-101K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2018-09-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRN5040TA-101K provided by its distributors.
Fixed Inductor Nonstandard 100µH ±10% 720mA 560mΩ 7MHz 15@100kHz
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 10% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 0.72A 0.56Ohm DCR 2020 Automotive AEC-Q200 T/R
AEC-Q200 Semi-Shielded SMD Power Inductor, 100uH, 720mA, 7MHz, 672mOhm