Bourns PWR163S-25-3R00J
Res Thick Film 3 Ohm 5% 25W ±100ppm/C D-Pak Gull Wing SMD Automotive Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PWR163S-25-3R00J.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Farnell
element14 APAC
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
+30.17%
CAD Models
Download Bourns PWR163S-25-3R00J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns PWR163S-25-3R00J provided by its distributors.
25W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±5% 3Ω DPAK Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 25W, 3ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 3232
Resistor, Thick Film, 3 Ohm, 25W, 5%; Resistance:3Ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:25W; Resistor Case/Package:To-252 (Dpak); Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:High Power; Product Range:Pwr163 Series Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. PWR163S-25-3R00J