Bourns PVG5A503C03R00
Trimmer, Cermet, 0.25W, 50000ohm, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 12 Turn(s), 1914
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PVG5A503C03R00.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-75.61%
CAD Models
Download Bourns PVG5A503C03R00 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
Supply Chain
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2017-12-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns PVG5A503C03R00 provided by its distributors.
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD T/R
Res, Trimmer, 50K, Top Adjust, 10% Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. PVG5A503C03R00
RES, TRIMMER, 50K, TOP ADJUST, 10%; Trimmer Type: Multi Turn; Element Material: Cermet; Adjustment Type: Top Adjust; Track Resistance: 50kohm; Potentiometer Mounting: Surface Mount; No. of Turns: 12Turns; Product Range: PVG5 Se