Bourns CR0805-FX-6981E
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 6980ohm, 100V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Obsolete
Submit Request for Quote
Submit an RFQ to a group of distributors who specialize in finding hard-to-find parts.
Request for Quotation (RFQ)
This request will be sent to the specified suppliers.
(* indicates required field)
Quote request
Suppliers *
Contact details
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CR0805-FX-6981E.
IHS
Datasheet5 pages19 years ago
Electro Sonic
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date1998-09-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2006-10-31
Descriptions
Descriptions of Bourns CR0805-FX-6981E provided by its distributors.